Moje migrace k Androidu

2017-12-27

Tak jsem i já přešel na Android.

Tři roky jsem spokojeně používal telefon BlackBerry Z10, ale mou neopatrností přestala reagovat horní část dotykové vrstvy na displeji. Musel jsem tedy najít něco jiného.

Trvalo mi pár hodin, než jsem si uvědomil, že Android opravdu JE linux a že se s ním dá pracovat skoro stejně. Po cca čtrnácti dnech už tak nějak vím, na co se dá zvyknout a co bych měl naopak radši jinak.

Začnu UI. Pořád jsem zvyklý na dropdown menu nastavení v BlackBerry OS, takže mi trochu vadí, že pro širší možnosti je třeba udělat swipe dolů dvakrát. Je to drobnost, vím. Z aplikací pro úpravu grafického prostředí se mi osvědčil Nova Launcher v kombinaci s ikonami MaterialOS. Defaultní klávesnici jsem nahradil SwiftKey Keyboard.

Bod dvě: aplikace. Každému můžu doporučit F-Droid. Tam se dají sehnat kvalitní aplikace jako Material Notes (kterou jsem nahradil Reminder a NativeNote na BB OS) nebo Termux (terminál s podporou APT). Také je tam open-source Simple Gallery (která funkcionalitou odpovídá BB Pictures), Vanilla Music (příjemnější než defaultní Music) nebo WaveUp, sympatická a jednoduchá aplikace pro rozsvícení displeje pohybem ruky.

Graficky zaostalý File Manager plně nahradí FX File Manager. Další aplikace, jako VLC, MEGA, Mapy.cz nebo Firefox není třeba moc rozebírat. K nim zmíním Password Safe a Facebook + Messenger s Twitterem.

Bod tři: systém. Ano, Android vychází z linuxu. Ano, Android tvoří Google. Ten dělá spoustu věcí, některé úžasné (např. rozpoznávání obrazu), některé méně (sem můžete dosadit cokoliv). Každá aplikace běží pod svým uživatelem. Proti tomu nic nemám.

Problém mám ale s voláním jedné aplikace druhou. Jak člověk jednou vybere aplikaci a zvolí použít Pouze nyní, i tak se mu tato aplikace příště zobrazí mimo ostatní s tím, že chybí možnost nastavit jako výchozí aplikaci jinou.

Také bych ocenil mezi Application Permissions přidat věci, jako je gyroskop nebo přístup k internetu. Bylo prokázáno, že sledováním gyroskopu lze získat mnoho věcí (od hesel po zvuk), internet asi není třeba vysvětlovat.

A nakonec je tady Google samotný. Je to stejné jako s Windows – netušíte, co všechno o sobě říkáte. Ten pocit není příjemný, ale často nejde fungovat jinak. Respektive jde, ale za cenu ztráty spousty možností, které zjednodušují život. Mít mapu a překladač digitálně je přeci jenom praktičtější, než je stále tahat v batohu.

Od doby, kdy se Android objevil, ušel dlouhou cestu. Já jsem se poprvé setkal se čtvrtou verzí, která mě moc nenadchla. Teď je to docela slušný systém (nadávání na aktualizace či zpomalování je zatím mojí budoucností). Jen by mohl být trochu lepší digitální svobodou uživatelů.