VisionBook & UEFI

2018-02-02

UMAX VisionBook 14WA je za cenu šest tisíc sympatický lehký notebook.
(To už si nemyslím. Viz VisionBook post mortem.)

VisionBook

Vzhledem trochu připomíná Mac, ale s prvním dotekem člověk zjistí, že tomu tak opravdu není. Konstrukce je plastová (co taky jiného, za tu cenu); je to znát hlavně na víku, které se při slabém zatlačení prohýbá. Jinak ale vše drží a pokud s tím člověk nemlátí, nemusí se o výdrž bát.

Displej má 14.1'' při HD rozlišení. Hardwarovou výbavou je Intel Celeron N3350 (1.1GHz), RAM 4GB a vnitřní paměť 32GB (reálně 28GB). Po třech měsících používání musím říct, že to stačí. Samozřejmě za předpokladu, že počítač člověk používá pouze na text a větší soubory nechává na nějakém jiném zařízení.

Baterie má kapacitu 5000mAh, i se zapnutou WiFi lze pracovat bez nabití dva dny. 1200g je příjemnost, kterou v batohu téměř neucítíte.

Z portů zmíním 3 USB, Mini HDMI, 3.5mm jack a slot na Micro SDHC karty. Posledním důležitým portem je LAN RJ45 pro ethernet, ale moje konkrétní zařízení má špatně udělaný pantík pro jeho otevření, takže se tam kabel nevejde.

Ethernet

Co mě osobně zajímá, je software.

Operační systém je, jako ve všech jiných počítačích na trhu, Windows 10 Home Edition. I přes všechny možné triky, které jsem našel (ShareX jako náhrada za scrot, DeskPins za možnost připnout okno navrch/dospodu) jsem si nezvykl na to, že cesta k mému cíli je často komplikovanější než na linuxu, ať už systémem, nebo DM/WM (například zprovoznění ffmpeg a youtube-dl v CMD.exe).

Nějakou dobu jsem přemýšlel o vyzkoušení Fedory (v době psaní je nejnovější verze 27), a tohle vypadalo jako dobrá příležitost. Nebudu rozepisovat, jak dostat stažené ISO na flash disk, bude stačit, když vás odkážu na wiki a zmíním unixový dd.

Hned jsem ale narazil. Místo BIOSu, na který jsem zvyklý, tam systém zavádí UEFI. Změna boot pořadí nepomohla, zamrzlo to. Byl tedy čas na UEFI Shell.

Pomohl mi tento článek. Při otevření Shellu nejste v žádné složce - musíte pomocí map najít svůj oddíl (ve formátu fsX), potom se pomocí fsX: dostat do kořenu požadovaného oddílu (EFI má DOSové a ne UNIXové příkazy). Pak cd EFI\Boot, odkud můžete spustit bootx64.efi.

Při volbě fs0 jsem úspěšně nabootoval Windows, takže jsem si ověřil, že tento postup funguje. fs1, kde se mi schovával flash drive s Fedorou, mi po spuštění jen ukázal (neblikající) kurzor.

UEFI

K dnešnímu dni se mi nepodařilo najít řešení. Nechávám to tedy být a zkusím to později.

Pokračování: VisionBook & Linux, VisionBook post mortem