E

2018-07-14

Musím se přiznat, že jsem vždycky rozpačitý, když mám někomu vybírat dárek. Co koupit a za kolik, který druh čokolády kdo preferuje a ta kytka, kterou jsem si připravil, je dost možná alergen.

Čím dál víc se mi líbí něco ručně vyrábět (pokud na to tedy je čas). Většinou chci, aby to bylo dost nepraktické (praktickou věc si každý koupí, když ji potřebuje) a zároveň aby výsledný výrobek podněcoval k přemýšlení, aby to nebyla jenom 'ta věc, na kterou se zapomene hned, jak sejde z očí'.

Při jednom neproduktivním surfováním po webu jsem narazil na 'impossible nail', hřebík prostrčený dřevem tak, že nejde vytáhnout ven. Výroba byla dost jednoduchá na to, abych to zkusil.

Varování: následující text může způsobit zklamání (nejde totiž o zázrak)

Prvním krokem je sehnat si dřevo. Ideálně prkno, o šířce mezi osmi a deseti centimetry.

Rozkreslení

Měl jsem k dispozici přímočarou pilu, takže jsem během chvilky udělal kolmé řezy. Do pravého rohu řezat neumím, takže jsem udělal díru vrtačkou a nepotřebný kus dřeva se odlomil.

Naříznutí Odřezání

Celý povrch se zahladí pilníky a brusným papírem. Tím se dost skryje nešikovnost amatéra.

Zabrousit

Teď je na řadě to kouzlo. Dřevo se vezme a jedna nožička se na pár minut vloží do vroucí vody. (Nejspíš to ze sebe něco pustí, takže corpus delicti - nádobu varu - bude potom třeba pečlivě opláchnout.)

Nacucanou nožičku stačí vložit do svěrky a počkat dva dny.

Ve svěrce

Na fotce můžete vidět, že ohnutá část trochu praská. Nejspíš by to chtělo jiný druh dřeva.

Když se voda vypaří, 'E' si udrží svůj současný tvar. Provrtání díry pro hřebík je otázka okamžiku.

Hřebík

Potom znova do vody, původní tvar se vrátí do pár minut. Přesto se vyplatí znovu využít svorky, nožička se tak správně narovná.

Dokočení

A je hotovo. Člověku, kdo neví, co všechno mokré dřevo dokáže, to na pár dní pěkně zamotá hlavu.