Centrum za šest a půl?

2018-10-26

Aktualizace 2019-01-10:

Policie ČR vydala zprávu, ve které před těmito podvodníky varuje. "[...] žádáme kohokoli, kdo by mohl být tímto způsobem podveden a doposud to neoznámil, aby tak učinil na nejbližší policejní služebně Policie ČR."

V posledních pár týdnech výrazně vzrostla návštěvnost tohoto článku - pokud jste nenaletěli, ale chtěli byste se se mnou podělit o zkušenost s komunikací s oním "Marianem", můžete mi napsat e-mail.

Původní text:

Úvod by dnes bylo zbytečné rozepisovat, protože mám tentokrát co říct a ukázat.

Pár slovy: při snaze najít rozumné studentské bydlení v Brně se na nejmenovaném serveru objevil jeden inzerát, který extrémně vyčníval. Bylo to přímo v centru, vedle Náměstí Svobody, za šest a půl tisíce na měsíc se vším všudy - nájemné, energie, internet, vybavení od nábytku po myčku.

Byt

Podle požadavku v anotaci inzerátu jsem napsal na uvedený e-mail (martina.dushi​@email.cz):

Dobrý den, zaujala mě vaše nabídka [...]. Je ten byt ještě k dispozici? Rád bych se dozvěděl více.

Hned druhý den dopoledne mi přišla odpověď - ale z adresy marian.​marian.​hrabec​@gmail.com (zachovávám formátování):

Ahoj,

Jmenuji se Marian Hrabec a dostala jsem e-mail, že máte zájem o pronájem mého bytu. Byt je k dispozici, klidné, má veškeré vybavení a služby: TV, parkoviště, prádelna, klimatizace, vysokorychlostní internet, domácí zvířata povolena.Měsíční nájemné je 6545 Kč, důležité je i to, že dodatečné náklady (voda, elektřina, internet, digitální televize) jsou zahrnuty v ceně.

Pracoval jsem v České republice po dobu 7 let a koupil jsem ten byt s rodinou, abych tam zůstal, ale teď jsem zpět v Slovensko a zůstanu tam, tak chci pronajmout byt na dlouhou dobu.

Pro jaké období potřebujete? Chtěla bych o vás víc informací, pokud vám to nevadí.

Děkujeme za váš zájem a těšíme se na budoucí spolupráci a přátelství.

S přátelským pozdravem,
Marian Hrabec

V příloze bylo deset fotek se zvláštním rozlišením (1023x662 nebo třeba 1021x658) a s vymazanými EXIF informacemi. Odpověděl jsem.

Co z 'více informací' máte na mysli?

Vaše nabídka je velmi zajímavá. Čím to je, že je cena tak nízká? Nejsou s pronájmem spojeny ještě nějaké další, nezmíněné výdaje?

Poslal jsem otázku a zaměřil jsem se na obrázky. Nejdříve mě napadlo, že se možná stahují z webu tak, aby sloužily jako zkontrolování zobrazení zprávy (Web beacon), ale byly standardně vložené do e-mailu jako base64 data. Takže žádní profesionálové.

Kuchyň

Ahoj ,

Stejně jako jsem vás již dříve informoval, byt je v současné době dostupný , pronaju tě si byt minimálně 1 měsíc a maximálně 6 let , nebo více to záleží na vašem rozhodnutí.

Můžete použít svůj nábytek, nebo můžete také nábytek použít vlastní, pokud chcete.

Cena za 1 měsíc nájemného činí 6545 Kč se všemi bankovkami, které jsou v něm obsaženy, a také potřebuji zálohu na garanci ve výši 6545 Kč ( obdržíte bezpečnostní zálohu zpět při přesunu do vašeho bytu ).

Teď žiji v Slovensko , ale to vůbec neovlivní pronájem, protože jsem ochoten vám poslat klíče, abyste je mohli k návštěvě bytu a uvidíte, jestli se vám to líbí.
Budete mít k dispozici 2 dny k prohlídce bytu před pronájmem. Dodání klíčů a povolení k prohlížení (podepsané mnou) se uskuteční prostřednictvím společnosti Airbnb.com, aby se zajistilo vzájemné důvěryhodnost.

Pokud se chcete dozvědět více o procesu pronájmu, obraťte se na mě a Pošlu vám podrobnosti krok za krokem .Rychlá odezva by byla velmi ceněna.

Přiložil jsem kopii cestovního pasu.

S pozdravem,
Marian

Takže pas. To byla novinka.

Pas

Originál žádná pole začerněná nemá, ale protože je to nejspíš kradený pas, nechci si brát na svědomí zveřejňování osobních údajů. Všimněte si ale, jak je palec neuměle zkopírovaný, v horní části nehtu se opakují obdélníky pixelů.

EXIF data smazaná nebyla. Nástroj JPEGSnoop vyčetl: Samsung GT-I9060I (software I9060IXXS0AQD3), foceno 7. 3. 2018 v 2:30:06 (GMT +1). A pak asi nějaký program pro editaci fotek (zásah IJG, standardní knihovnou pro práci s JPEG soubory). Nic bližšího se určit nepodařilo, já osobně mám podezření na Malování.

JPEGSnoop

Mohl byste mi poslat konkrétní adresu bytu, případně odkaz na Airbnb? Také prosím o sdělení postupu při sjednání nájmu, jak jste nabízel.

(Zde je nutné poznamenat, že adresa byla celou dobu v předmětu e-mailů. Přiznám se, že jsem si toho za celou dobu nevšiml, teď je to další vtipná složka příběhu, můj dotaz na ni zůstal ignorovaný.)

Další odpověď mi do schránky přistála o čtyři (!) minuty později.

Ahoj znovu .

Vysvětlím vám krok za krokem, jak tato služba funguje !
Pro začátek procesu potřebuji jen:

Poté, co budu vydávat doklady o doručení, vás airbnb bude kontaktovat s dalšími informacemi o pronájmu a musíte dodržet pokyny pro zaplacení prvního měsíčního nájemného (6545 Kč) + (6545 Kč) záruční vklad = (13090 Kč ) na účtu airbnb .

Jakmile je platba potvrzena, začne proces doručení a od chvíle, kdy obdržíte klíče, máte k dispozici 2 dny k prohlídce bytu před konečným o pronájmu.

Pokud je vše v pořádku a vy se rozhodnete zůstat, podepíšete smlouvu a airbnb mi zaplatí.Další nájemné bude zasláno přímo na můj bankovní účet.Pokud se vám nelíbí apartmán airbnb, dostanete vám plnou náhradu do 24 hodin a otočíte klíče, ale jsem si jist, že budete spokojeni.

Takže pokud chcete zahájit transakci, pošlete mi požadované informace.

Pozdra

Co teď?

Pořád mě to bavilo, tak jsem zkusil, co vydrží, a vytvořil jsem si novou identitu. Pozadí pro občanský průkaz jsem našel na webu města Trutnov, fotka je z Wikimedia Commons, držící ruka z webu ČT24.

OP 1 OP 2

5/11/2018 na dobu 5 let
Lukáš Mědílek
Nové Sady, Brno, ČR
Telefonní číslo: 602 786 750

Tímto se omlouvám společnosti Tradap (vysávají jímky) za to, že jsem zneužil jejich telefonní číslo.

Dostal jsem vaše údaje. Začnu proces zítra ráno. Děkuji.

(Tady je nutná další poznámka: celou dobu jsem konverzaci vedl z účtu na této doméně. Že se jim podepsal někdo úplně jiný mu/jim bylo očividně fuk.)

Další den, 8:55. E-mail od automated@bnbexpress-pay.com:

Airbnb?

Americká společnost na tom asi není zas tak dobře, když musí mít bankovní účet psaný na indické jméno ve Španělsku.

O dvě minuty později:

Vážení zákazníci Lukáš Mědílek ,

Naše agentura vydala za Vaši rezervaci nájemní fakturu! Můžeme vás ujistit, že s nemovitostí je vše rezervovaný , jakmile dokončíte platbu na náš účet, uvolníme balíček obsahující klíče vlastnictví a smlouvu o pronájmu.

Náš agent Vás zavolá, abyste potvrdili vaši adresu a obdrželi balíček k návštěvě. Po dokončení platby nám odešlete naskenovanou fakturu od banky, abychom ji mohli předat našemu oddělení plateb za účelem zpracování.

Přečtěte si podrobnosti a okamžitě kontaktujte svého hostitele, abyste platbu potvrdili.

Aby byla platba potvrzena, musí být platba provedena dnes. Pokud je necháte vypršet bez odpovědi, může to ovlivnit umístění vašeho zápisu ve výsledcích vyhledávání a další.

Pokud je platba neúspěšná nebo není provedena dnes, bude rezervace automaticky odmítnuta a odstraněna a bude penalizovat hosta i hosta. Díky,
Tým Airbnb

O cca 10 vteřin později:

Vážení zákazníci Lukáš Mědílek ,

Musíte platit 13090 Kč - 500 EUR . Počkáme na potvrzení platby.

Plus 20s:

Pošlete naskenovanou kopii potvrzení o převodu a potvrďte rezervaci. [...]

9:01 (teď už zase 'Marian', nová zpráva se stejným předmětem):

Ahoj znovu ,

Už jsem dokončil všechna opatření úpravy pro doručení klíčů na adresu , kterou jste dal mi ve svém posledním e-mailu.

Prosím, odpovězte mi, abych věděl, jestli vás Airbnb kontaktoval.

Řekli mi, že je možné obdržet oznámení i ve složce spam. Zkontrolujte prosím svou složku s nevyžádanou poštou, pokud se v doručené poště neobjeví oznámení o doručení od společnosti Airbnb.

Vložil jsem do obálky ploché klíče a 2 kopie smlouvy.Také pokud souhlasíte s pronájmem bytu, musíte podepsat smlouvu a poslat mi jednu kopii e-mailem.

Teď čekám na potvrzení platby.

Vše nejlepší,
Marian

9:01 (pokračování starého vlákna):

Byla zahájena pronájem vašeho účtu s Airbnb. Můžete potvrdit, zda obdržíte potvrzující fakturu od týmu Airbnb?

Společnost Airbnb říkala, že zkontroluje složku spamu, protože tam můžete obdržet účet.

10:00.

Prosím odpovězde, začal jsem proces.

10:28.

Začal jsem proces. Prosím odpovězte.

13:33.

Proč neodpovídáš? Co se děje?

Email

Už mě nenapadalo, co dělat dál. V předcházejících dnech jsem si našel opravdový apartmán, ve kterém ty fotky byly pořízeny (Google Images nejprve nic nenašly, nezklamal ale můj oblíbený nástroj TinEye).

Byl to New York, s docela pěkným výhledem.

Apartmán

Poslal jsem mu tuhle fotku, spolu s otazníkem.

14:13.

Co?

Hehe.

Kde jsou v Brně tyhle pěkné mrakodrapy?

Na to už mi nikdo neodpověděl. :(

Ložnice

Závěr

Už teď bych to udělal asi trochu jinak.

V prvním bodě už bych nepoužil svoji veřejnou e-mailovou adresu, ale nějakou anonymní, nejspíš na Seznamu nebo jiné české službě (mít účet tam a ne u Google bývá náznak omezené informační gramotnosti, ať už je to podložené, nebo ne).

Kdybych neztratil trpělivost, tak jsem mohl pokračovat ve falšování - věrohodné potvrzení o platbě jde vyrobit za patnáct minut.

Taky jsem mohl sám použít Tracking pixels - tím bych dostal přímo IP adresu a konfiguraci prohlížeče. Kdyby se z online úložiště načítala i ta fotka občanského průkazu, nebylo by to ani moc nápadné.

Po skončení jsem si jenom udělal rychlou analýzu pomocí Google Translate. Z jednoduché angličtiny je možné věty do češtiny přeložit tak, že jsou téměř totožné s obsahem e-mailů. Bohužel neovládám žádný jiný jazyk (napadá mě španělština, ruština, hindština) na dostatečné úrovni tak, abych to mohl otestovat i pro jiné jazyky.

Překlad

Poučení? Asi to, že o sobě na internetu říkáme víc, než si myslíme.